ipadiphone.net

Touch ID iPhone’da Çalışmıyor ?  Nasıl Düzeltilir?

Arkadaşlar merhaba bu makalemizde parmak izimizi telefonumuz algılamıyor veya Touch ID çalışmıyor hatası ve çözümlerini bir arada topladım bu tarz sorun yaşayanlar için bu makale faydalı olacaktır.

Apple, dünyanın en popüler şirketlerinden biridir ve  Apple Ürünleri yeniliklerle birlikte gelir. Touch ID biri bunlardan biri. Apple bu muhteşem özelliği ilk kez iPhone 5’lerde tanıttı. IPhone’unuzun kilidini açmak için Dokunmatik Kimlik’i kullanmak daha hızlı ve etkilidir. Touch ID iPhone’da çalışmadığında, akıllı telefon etkinliklerinizi bozabilir. Şu anda bu konuyla mı karşılaşıyorsunuz? İşte size basit çözümler

ipadiphone.net
ipadiphone.net

Arkadaşlar ilk adım olarak çalışmadığından emin olmak zorundayız yoksa işler karışabilir. Emin olmak için aşağıdaki listelere bir göz atınız.

 

Emin Olmak:

 • IPhone’unuzun ev düğmesi, su, yağ, diğer sıvı, kir ve tozdan arınmış durumda. Yumuşak bir bezle temizleyebilirsiniz. Doğrudan ev düğmesinde sıvı bir bez kullanmaktan kaçının.
 • Orta Ev düğmesinde  takılı tüm aksesuarları varsa çıkarın.
 • Kayıtlı parmağınızın su, yağ, diğer sıvı, kir ve tozdan da arınmış olduğundan emin olun.

Çözüm 1: Dokunmatik Kimliği Ve Şifreyi Aç / Kapat

Parmak izi kimliğinizi nasıl kullanacağınızı seçebilirsiniz. ITunes ve App Store’dan alışveriş yaparken iPhone’unuzun kilidini açmak için bunu kullanacak mısınız? Özelliği kapatıp tekrar açmak bu sorunu çözebilir.

 • Ayarlara git >> Dokunmatik Kimlik ve Parola Koduna dokunun
 • Şifrenizi girin
 • IPhone kilidini ve iTunes ve App Store’tan hızlıca kaydır
 • Birkaç saniye bekleyin ve tekrar tekrar sürükleyin.

Çözüm 2: Dokunmatik Kimliği Sıfırla

Kayıtlı parmak izlerinizi silmek ve tekrar eklemek, iPhone’da çalışmayan Touch ID’yi düzeltebilir. Bunu yapmak için, Dokunmatik Kimlik ve Parola Kodu penceresine gidin ve kaydettiğiniz tüm parmak izi kimlik numaralarını kaldırın. Bunu yapmak için parmak izi listesine dokunun ve “Parmak İzi Sil” i tıklayın. Kayıtlı tüm parmak izi kimliğini kaldırdıktan sonra, onları tekrar oluşturun. Parmak izlerinizi kaydettiğinizde, farklı parmak izi kenarlarını / konumlarını kullanarak mükemmel şekilde kaydettiğinizden emin olun: sol, sağ, üst taraf ve benzeri.

ipadiphone.net
ipadiphone.net

Çözüm 3: IPhone’u Yeniden Başlatın

Birçok iPhone sorunu cihazın yeniden başlatılmasıyla çözülebilir. Yeniden başlatma işlemi, iPhone’u yenileyebilir, böcekleri ve donmuş uygulamaları öldürebilir. Ekranda “Power to power off” mesajı görünene kadar Uyku / Uyandırma düğmesine birkaç saniye basın. Sağa kaydırın ve iPhone tamamen Kapanana kadar bekleyin. Bir dakika sonra aynı düğmeye Apple logosu görünene kadar basarak iPhone’u açın.

Çözüm 4: IPhone’u Sil

IPhone’u silerek, tüm ayarlarınızı, uygulamalarınızı ve verilerinizi silecektir. Bu nedenle, bu yöntemi gerçekleştirmeden önce iPhon’unuzu yedeklemeniz önerilir. IPhone’unuzu silmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Başına Ayarlar >> Genel >> Sıfırla >> Tüm İçeriği ve Ayarları Sıfırla.
 • Şifrenizi girin.
 • İşleminizi onaylamak için açılan bir mesajla iPhone Sil seçeneğine dokunun.

Çözüm 6: IPhone’u Geri Yükleme

Geri yükleme işlemi, veriler, uygulamalar, ayarlar, işletim sistemi, üretici yazılımı gibi iPhone’daki her şeyi siler. Veya verilerinizi önceden yedeklemeyi unutmayın. Adımlar şunlardır:

 • Mac / PC’nizde iTunes Yazılımı’nı açın
 • IPhone’unuzu veya iPad’inizi bir usb kablosu kullanarak Mac / PC’ye bağlayın
 • Özet sekmesinde Geri Yükle’yi tıklayın
 • ITunes ilk önce bellenimi indirecektir
 • İşlem tamamlandıktan sonra cihazınızı yeni ayarlayın.

IPhone’unuzda iOS’u yeni güncellediyseniz ve Dokunmatik Kimliğin çalışmadığını fark ettiyseniz, en az bir gün bekleyin. Güncellemeden sonra cihaza biraz zaman kazanın.

Parmak Izlerini Yeniden Ayarlayın

Güncelleme işlemi iPhone’unuzun bazı ayarlarını değiştirebilir. Parmak izlerinizi de eski haline getirip bırakmadığınızı kontrol edin. Dokunmatik Kimliği sıfırlarsanız, Ayarlar >> Dokunmatik Kimlik ve Parola >> Dokunmatik Kimlik ve Parola >> tüm parmak izlerine dokunun >> onaylamak için Sil düğmesine dokunarak daha iyi olur. Ardından, yeni parmak izleri Kimliğini oluşturun.

ipadiphone.net
ipadiphone.net

 

Bu sorunlar / çözümler iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da bulunabilir ve etkilidir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: