iPhone Jailbreak nedir ?

Jailbreak

Jailbreak nedir ne için kullanılır ?

Jailbreak nedir ? nasıl kullanılır ? bizlere artsı eksi nedir?  İnanın bende bilmiyorum araştırdım ve sonuçları bu makalemde topladım  iPhone, iPod touch, iPad, ve Apple TV için jailbreak nasıl yapıldığını  bu makalemizde anlatmaya çalışacağım  .

Eğer jailbreak nedir biliyorsanız kullandıysanız yorum yapabilirsiniz  veya sadece nasıl jailbreak yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız okumaya devam ediniz.

jailbreak nedir

Jailbreak nedir?

Jailbreak yapma Apple markasının mobil işletim sistemleri ile ilgili bir olay Apple normalde işlem yapmaya izin vermez. Özel dosyalara işlemlere gibi ulaşmamızı sağlayacak bişr uygulamadır.

Jailbreak iOS cihazınız için resmi olmayan bir uygulamadır . Örneğin, Cydia programıyla, 3. parti birçok aplikasyonu ve Apple store de bulamayacağınız bir çok uygulamayı indirebiliyorsunuz. Bu şeklide iOS cihazınızda, diğer  telefonlara göre sınırsız imkanlarınız oluyor.

Android işletim sisteminde de böyle bir uygulama var ama onlar androidi kırıyolar sanırım ve yeni sürümler yüklüyorlar örneğin almanyadaki android kullanıcılarının kullandığı özellikleri türkiyede kullanabiliyorsunuz bu tarz birşey var. Onlarda da Rootlu telefon Rootsuz Telefon gibi adlandırılıyor.

Jailbreak’ın bize artıları neler?

Jailbreak yapmanın bize artısı Apple firması tarafından onaylanmayan , izin verilmeyen 3. parti uygulamalarına ulaşmamızı sağlar . Bu şekilde yüzlerce uygulama var.  Apple Çeşitli sebeplerle bu uygulamalara erişmemizi yasaklıyor.

Örnek olarak , Apple genel kullanıcı kitlesine, iPhone iconlarını değiştirmesine izin vermez.  Jailbreak uygulaması sayesinde, iPhone’nin görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Dahası jailbreak yapmak ile tweakler, modlar ve uzantılara erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunlar basit uygulama değiller. Bunlar, iOS kullanan cihazınız için birçok ek özellik getiriyorlar. Örneğin, “Five Icon Switcher” normalde 4 ikon kullanabileceğiniz iPhonunuzda 5 ikon kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Apple Cihazımıza Jailbreak yapmak yasal olur mu ?

Jailbreak yapmak tamamen yasal. Apple bunu kullanım ihlali olarak görüyor. Temmuz 2010’dan bu zamana kadar tüm dünya jailbreak yapıyor. Zaten satın alarak haklarına sahip olduğunuz cihazınıza ne kuracağınız kimseyi ilgilendirmez.

Fakat ben çekinirim böyle bir uygulama için düşün yeni cihaz alıyorsun biraz da bu işi biliyorsun diyelim insan oğlu işte doyumsuz hemen bu işe girip cihazı Jailbreak yapıyorsun sonra bir bakıyorsun cihaz kapanıyor bir daha açılmıyor artık şansına kalmış servise götürüm durumu nasıl izah edeceksiniz ?

Risk almak isteyenler ve şansına güvenenler okumaya devam etsinler 🙂

Jailbreak kullanmak cihazı garantiden çıkarır mı?

“Bu sorunun cevabı evet ve hayır. Servisten servise değişebiliyor. Apple jailbreak yapılmasını istemiyor doğal olarak. Bu yüzden jailbreak yapılmış telefonları garanti kapsamından çıkartabiliyor. Ama zaten telefonunuza kurduğunuz jailbreak uygulamalarını silerek, cihazınızı yepyeni iPhone haline getirebilirsiniz. Yani fabrika ayarlarına dönmeniz yeterli. Jailbreak yapıldığını anlamaları mümkün değil.” Diye bir yazı var tamamı ile size kalmış bir durum . Zaten bana yetiyor dıyorsanız bilgi amaçlı okumaya devam edin .

Jailbreak yaparken başa gelebilecek en kötü şey cihazınızın takılıp kalması ve herhangi bir cevap vermemesi. Bu durumda bir çok insan otomatik olarak umutsuzluğa düşüyor. Aslında şunu unutmamak gerekir. Her zaman iOS cihazınızı ilk haline getirebilirsiniz.

Nasıl ilk haline getirebilir derseniz iphone sorunları ipad problemleri konumuza bakabilirsiniz.

App Store Ne Olacak Peki ?

Jailbreak yaptıktan sonra  iTunes ve App Store kullanmaya devam edebileceksiniz. Aslında, hiçbir şey değişmeyecek. iOS cihazınız için değişen tek şey, jailbreak işleminden sonra  cihazınıza Cydia adı verilen yeni bir uygulama yüklenmiş olacak.

Cydia nedir?

jailbreak uygulama
jailbreak uygulama

Kısaca, Cydia Jailbreak uygulamalarının App Store ‘si gibidir diyebiliriz. Aynı App Store ‘de olduğu gibi, Cydia içinde uygulamalar, tweakler ve modlar var.  Bunları indirebilir ve kolayca kurabilirsiniz. Cydia içinde çoğu uygulama ve tweakler ücretsiz.

Jailbreak çeşitleri nelerdir?

3 farklı tipte jailbreak var. Bunlar: tethered, semi tethered, ve untethered

Bu jailbreak çeşitlerinin uygulama açısından bazı farkları var.

Tethered Jailbreak, cihazın bilgisayara bağlandıktan sonra custom bir rom ile cihazın boot edilmesidir. Cihaz açıldıktan sonra Code Signing mekanizması devre dışı kalır ancak cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterek, yeniden başlatılmak amacıyla) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur. Tethered Jailbreak’in en büyük problemi de budur.
Untethered Jailbreak, yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak’li olarak kullanılabilmektedir.
Semi-Tethered Jailbreak ise cihazın bilgisayara bağlanmadan Jailbreak’li olarak açılmasına olanak sağlar fakat mail uygulaması gibi bazı kritik uygulamaları bilgisayara bağlayıp yeniden boot etmeden kullanamak mümkün değildir.
Bugünlerde Jailbreak yapmak çok kolay. Sadece birkaç yazılıma ihtiyacınız var.  Bunun haricinde özel bir bilgi ve beceri gerektirmez.
Değerli arkadaşlar bu uygulamayı yapmak cihazımızda sorun çıkartabilir yavaşlamasına çalışmamasına veya ekran donma sorunları gibi bir çok problem çıkartabilir belkide telefonunuza renk katar sizin tercihinize bağlıdır.

 

 

 

 

 

 

 

1 thought on “iPhone Jailbreak nedir ?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: