iPhone / iPad  / iPod Yedekleme Nasıl Yapılır ?

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı yedeklemek her zaman lazım olan bir olaydır. Cihazınızın  kaybolması veya hasar görmesi durumunda bilgilerinizin kullanabileceğiniz bir kopyasına sahip olursunuz. Elinizden geldiğince yedekleme yapın.

Öncelikle Apple ürünlerinde (iPad,iPhone,iPod) 2 çeşit yedekleme servisi vardır. Birincisi iClod , diğeri ise iTunes ile yedekelemedir.

Bildiğiniz üzere iCloud bilgisdayar yardımı olmadan cihazımızda hafatalık olarak yedekleme yapıyor. Bazen değişkenlikte gösterebiliyor bu süreç size bağlıdır.

İki yedekleme arasındaki fark ise ;

iCloud

 • Yedeklemeleri iCloud’da saklar
 • 2 Tb kadar saklama alanı sağlar (ilk 5 GB ücretsizdir)
 • Yedeklenenleri her zaman şifreler
 • Wi-Fi olan her yerden yedekleme oluşturmanıza ve kullanmanıza olanak sağlar

iTunes

 • Yedeklemeleri Mac’inizde veya PC’nizde saklar
 • Saklama alanı, Mac’inizdeki veya PC’nizdeki kullanılabilir alana bağlıdır
 • Şifreli yedekleme olanağı sunar
 • Mac’inizden veya PC’nizden yedekleme oluşturmanıza ve kullanmanıza olanak sağlar
iphone-yedekleme

iphone-yedekleme

iCloud ile yedekleme

 1. Cihazınızı Bir Wifi Ağına bağlayın
 2. Ayarlar > (isminiz) öğesine gidip iCloud’a dokunun. iOS 10.2 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız Ayarlar’a gidin, ardından aşağı kaydırın ve iCloud’a dokunun.
 3. iCloud Yedekleme’ye dokunun. iOS 10.2 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız Yedekleme’ye dokunun. iCloud Yedekleme’nin açık olduğundan emin olun
 4. Şimdi Yedekle’ye dokunun. İşlem tamamlanana kadar Wi-Fi ağınıza bağlı kalın.
 5. Yedeklemenin tamamlandığından emin olun: Ayarlar > (isminiz)> iCloud > iCloud Saklama Alanı > Alanı Yönet’e giderek aygıtınızı seçin. iOS 10.2 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı > Alanı Yönet’e giderek aygıtınızı seçin. Ayrıntılarda yedeklemenin tarih ve boyutu görüntülenir.

iTunes ile yedekleme

 1. iTunes’u açıp aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın.
 2. Aygıtınızın parolasını soran bir ileti görüntüleniyorsa veya Bu Bilgisayara Güvenilsin mi? uyarısını alıyorsanız ekrandaki adımları izleyin.
 3. iTunes’da görüntülendiğinde cihazınızı seçin
 4. iOS aygıtınızdaki veya Apple Watch’unuzdaki Sağlık ve Aktivite verilerini kaydetmek istiyorsanız yedeklemeyi şifrelemeniz gerekir: (Cihaz) yedeklemesini şifrele kutusunu seçin ve kolay hatırlayabileceğiniz bir parola oluşturun.
 5. İşlem sona erdikten sonra iTunes’daki Tercihler > Aygıtlar’da yedeklemenizin başarılı bir şekilde tamamlanıp tamamlanmadığını görebilirsiniz. (Windows için iTunes’u kullanıyorsanız iTunes penceresinin üst kısmındaki menü çubuğundan Düzen > Tercihler > Aygıtlar’ı seçin.) Aygıtınızın adını ve iTunes’un yedeklemeyi oluşturduğu tarih ile saati görürsünüz. Yedeklemenizi şifrelediyseniz aygıtınızın adının yanında   simgesi görünür.
itunes-yedek-almak

itunes-yedek-almak

Bu alana reklam verebilirsiniz!