iPhone IOS 10 Gizlilik Hakkında iPuçları

ipadiphone.net

iPhone IOS 10 Gizlilik Koruma Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar merhaba iphone ios 10 nda gizlilik nasıl korunur makalemiz var sonuçta bir çok kullanıcı bunu bilmiyor gerçekten önemli maddeler var telefonunuzu iş için kullanıyorsanız bu makaleye göz atmanızı tavsiye ediyorum

ipadiphone.net
ipadiphone.net

Akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırıyor, çünkü e-postaları kontrol etmek, göndermek veya bazı önemli bilgilere göz atmak için bilgisayarları açmamız gerekmiyor. İletiler, fotoğraflar, video gönderme ve hatta para gönderme, saniyeler içinde herhangi bir güçlük çekmeden yapabileceğimiz bir şeydir. Bununla birlikte, telefonların çok sayıda kişisel veri içerdiği gerçeği nedeniyle akıllı telefon en güvensiz cihazlardan biridir. O gelince gizlilik ve güvenlik, Blackberry ve iPhone iyi ikiliydi . Ancak San Bernardino davasından bu yana birçok kişi iPhone’unun güvenliğinden şüpheliydi. IPhone’da gizliliğinizi korumak için bazı yararlı ipuçlarını paylaşacağız.

IPhone IOS 10’Da Gizliliği Nasıl Koruyacaksınız?

Gizlilik, insanların çoğu için her şeydir. Böylece, iPhone iOS 10’da gizliliğinizi nasıl koruyacağımızla ilgili ipuçlarını paylaşacağız. Birinin özel verilerinizi görme ihtimalini azaltabilirsiniz.

1. Dokunma Kimliği Yerine Parola Kullanın

Apple iPhone kullanıcılarına 3 geçiş kodu seçeneği sunar: Özel Alfanümerik, Özel Sayısal ve 4 Haneli Sayısal Kod. Özel Alfasayısal kodu seçmenizi öneririz. Harfleri, sayıları ve simgeleri birleştirerek daha güçlü şifre oluşturmanıza olanak tanır.

Dokunma taktiğide olabilir ama bunun için hack yontemi kullanıyolarmış böyle bir bilgi var sonuçta parmak içinizi alıp telefonunuzu ele geçirebilirler

Touch ID de  kullanmamanızı öneriyoruz , ancak iPhone’umuzun daha hızlı kilidini açmamıza izin veren harika bir özelliktir. Ancak, belli bir durumda, bu iyi bir fikir olmayabilir. IPhone’unuzu çalmak isteyen biriyle yüzleştiyseniz, o kişi parmağınızı kullanarak cihazın kilidini açabilir. Dokunmatik Kimlik özelliğini devre dışı bırakarak iPhone’daki gizliliğinizi koruyabilirsiniz; Ayarlar >> Dokunmatik Kimlik ve Parola Oluşturma başlığına gidin >> iPhone Kilidini Açma’nın yanındaki yeşil düğmeyi kapatın.

ipadiphone.net
ipadipdhone.net

2. Widget’ları Sil

Apple, iOS 10’da bazı değişiklikler yaptı. Şimdi, ekranın kilidini kaydırarak ekranın sağına kaydırarak widget’ları görebilirsiniz; daha erişilebilir. Bir widget hava durumu, haberler, hatırlatma gibi belirli uygulamalar, bilgilerin size kısa gösterebilir yaklaşan etkinlikler mesela  Bu iyi bir şey, henüz oldukça tehlikelidir vb. Birisi, iPhone’un kilitli olmayan ekranından kolayca erişebileceği widget’lerden gizli bilgilerinizi kötüye kullanabilir.

Dolayısıyla, kişisel verilerinizi içeren widget’ları göstermemek akıllıca olur. Düzenlemek için iPhone ekranınızı sağa kaydırın. Daha sonra, widget’lar ekranını yukarı kaydırın ve düzenle’ye dokunun.

3. Belirli Giriş Ekranı Özelliklerini Kapatma

IOS 10, kilitli iken mesajları hemen giriş ekranından cevaplamanıza izin verir. Ayrıca, aynı ekrandan aşağıya doğru kaydıracaksanız, Bugün görünümü, Cüzdan veya Siri’ye erişmek gibi belirli özellikleri görebilirsiniz. Birisi kötü şeyler için kötüye kullanabilir.

IPhone’da gizliliğinizi korumak istiyorsanız, bazı Ana Ekran özellikleri devre dışı bırakmanız daha iyi. Ayarlar’a gidin >> Dokunmatik Kimlik ve Parola kodlayın. Burada, “KİLİTLEME ERİŞİMİ İZİN VER” bölümünde ilerleyerek, Bugün Görünümü, Bildirim Görünümü, Siri, Mesajla Yanıtla ve Cüzdan’ı kapatabilirsiniz.

4. Sık Kullanılan Yerleri Kapatın

Sık Kullanılan Yerler, iPhone’unuz İnternet’e bağlı olduğu sürece, sık gittiğiniz yerleri izleyecek bir Haritalar özelliğidir. Ayarlar >> Gizlilik >> Konum Hizmetleri >> gidip Sistem Hizmetleri >> Sık Kullanılan Yerler’i devre dışı bırakana kadar aşağı kaydırarak kapatabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar bu bölüm oldukça hayati önem taşır 5. MAdde

5. IPhone’umu Bul Özelliğini Etkinleştir

iPhonemi bul özelliği, iPhone’unuzu kaybederseniz, onu son kez nereye koyduğunuzu unutursanız veya birisi çalarsa kullanışlıdır. Bu özellik etkinleştirildiyse, iCloud’unuzu kullanarak izleyebilir ve uzaktan kilitleyebilirsiniz. Böylece, birisinin bu iPhone’daki kişisel verilerinizi çalmasını önleyebilir. Ayarlar’a gidin >> iCloud >> iPhone’umu bulun.

6. Belirli Uygulamalar İçin ICloud’a Otomatik Eşitlemeyi Devre Dışı Bırak

Automatic Sync To iCloud özelliğini etkinleştirirseniz, iPhone’unuzdaki tüm veriler iCloud’da saklanır. IPhone’unuzdan silmesine rağmen, veriler iCloud’da halen mevcut. Aynı iCloud tarafından birbirlerini senkronize eden birden fazla Apple cihazınız varsa bu durum kötü olabilir. Onlardan birisini kaybederseniz, birisi ona erişebilir ve İletişim, önemli mesajlar gibi verilerinizi çalabilir. Bazı uygulamalar için otomatik senkronizasyon özelliğini kapatmanızı öneririz. Bunu yapmak için, Ayarlar >> iCloud >> Depolama Alanı >> Depolama Alanını Yönet’i açmanız yeterlidir. Burada, hassas verileri içeren bazı uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

7. Kötü Niyetli Kablosuz İle Dikkat Edin

WiFi’yı almak günümüzde bu kadar zor değil. Gittiğiniz neredeyse nereye giderseniz gidin, ofisinizde, kafeteryada, otel vb. WiFi’dir. Bu WiFi ağlarından bazıları sahte olabileceğinden heyecanlanmayın. Özellikle kamusal alanda olduğunuzda ve ücretsiz WiFi bulduğunuzda dikkatli olmalısınız. Belki, iPhone’unuz o WiFi ile otomatik olarak bağlanacaktır ve birileri sizin önemli verilerinizi iPhone’unuzdan çalmaktadır. Bunu önlemek için, Ayarlar >> WiFi >> seçeneğine gidip “Ask To Join” özelliğini açabilirsiniz. Böylece, iPhone’unuz herhangi bir WiFi ile izniniz olmadan senkronize olmayacaktır.

8. Bunun Yerine IMessage’i Kullanın

IMessage, özellikle iOS cihazı ve MacOS tarafından kullanılan bir mesajlaşma platformudur. Bu platform, varsayılan olarak mesaj uygulamasında kullanılabilir. Ayrıca, gönderdiğimiz iletilerin yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunabileceği şifreleme teknolojisi tarafından sağlanmaktadır.

Arkadaşlar sonuçta hepimiz insanız öncelikle herkese güvenmeyin telefonunuz hakkında bilgi vermeyin hatta mümkünse dokundurtmayın. Bazen bazı dostlukların verdi acı (KAZIK) büyük olur.

Yeni bir makalede görüşmek üzere iyi günler dilerim

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: