iPhone dokunmatik ekranı çalışmadığında hayal kırıklığı yaşamak doğaldır. Aramalar yapmaktan resim kaydırmaya kadar her şeyi iPhone’unuzu kullanın; ancak “dokunmatik ekran sorunlarınız” ın sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin. Bu yazıda, ben olacak açıklıyor iPhone’unuza dokunmatik ekran çalışmıyor neden sorunlarının nasıl çözüleceğine ilişkin, olabilir evde sabitlenebilir ve o noktaya gelirse, bazı büyük onarım seçenekleri öneriyoruz.

IPhone dokunmatik ekranınızın çalışmamasına neden olan bir çok nedenden dolayı. Neyse ki, bu sorunları düzeltmenin bir çok yolu da vardır.

Neden iPhone Dokunmatik Ekranınız Yanıt Vermiyor?

Yapmamız gereken ilk şey, neden iPhone dokunmatik ekranını anlamaya çalışmaktır . Genellikle, iPhone ekranınızın dokunma işleyen fiziksel kısmı (sayısallaştırıcı olarak adlandırılır ) düzgün çalışmayı bıraktığında veya iPhone’unuzun donanıma gerektiği gibi ” konuştuğu ” sırada durduğunda sorun ortaya çıkar  . Başka bir deyişle, bir donanım  veya  yazılım sorunu olabilir ve bu makalede her ikisinde de yardımcı olacağım.

IPhone yazılım sorunlarını giderme genellikle hiçbir şeye mal değildir. Ekranı emme kupaları ile oynamaktan daha kolaydır (lütfen bunu yapmayın). Bu nedenle, yazılım düzeltmeleriyle başlayıp zorundaysan fiziksel problemleri çözmeye devam edeceğiz.

Damlalar ve dökülmelerle ilgili bir not: Son zamanlarda iPhone’unuzu attıysanız, olasılıklar dokunmatik ekranınızın sorununu sorumlu tutmak için bir donanım problemidir – her zaman değil. Yavaş uygulama ve gelip giden sorunlara genellikle yazılım sorunları neden olur.

Yazılım Sorunları ve iPhone Dokunmatik Ekran

Telefonunuza nasıl davranacağını söyleyen yazılımdaki bir sorun, iPhone dokunmatik ekranınızın çalışmamasına neden olabilir. IPhone dokunmatik ekranınız çalışmıyorsa, zahmetli yazılımın sıfırlanmasına yardımcı olabilir.

Dokunmatik ekranınız belirli bir uygulamayı kullanırken yanıt vermiyor mu? Bu uygulama suçlanabilir. Kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin. Bir uygulamayı kaldırmak için:

  1. IPhone’un ana ekranında uygulamayı bulun. Bir ana ekran aşağıda gördüğünüz gibidir:
ipadiphone.net

ipadiphone.net

Tüm simgeler sarsılıncaya ve simgenin sol üst köşesinde bir “X” bulunana kadar parmağınızı uygulama ikonu üzerinde basılı tutun.

  1. Uygulamayı iPhone’unuzdan kaldırmak için “X” e ve ardından  Sil’e  dokunun .

Uygulamayı yeniden yükledikten sonra sorun devam ediyorsa uygulama geliştiricisine bir ileti gönderin. Soruna bir düzeltme yapmış olabilirler veya zaten bir çözüm üzerinde çalışıyor olabilirler.

IPhone’unuzun Dokunduğunda Yanıt Vermediğinde

Birden fazla uygulamada ortaya çıkan dokunmatik ekran sorunları veya bir uygulamanızın açık olmadığı durumlarda, iPhone’un yazılımındaki sorunlardan kaynaklanabilir. İyi bir ilk sorun giderme adımında iPhone’unuzu kapatıp tekrar açın, ancak dokunmatik ekranınız çalışmadığında bunu yapmak zor! Bunun yerine, zorunlu bir sıfırlama yapmamız gerekecek . İşte böyle:

IPhone’unuz normal şekilde kapanmazsa veya iPhone’unuzu kapatıp tekrar açarsanız sorunu çözmezseniz sert bir sıfırlama yapmayı deneyin. Bunu yapmak için, Güç ve Ev Düğmelerini aynı anda basılı tutun . Ekranda Apple logosu görünene kadar birkaç saniye bekleyin ve bırakın. Bir iPhone 7 veya 7 Plus’da, ekranda Apple logosunu görene kadar güç düğmesini ve ses kısma düğmesini birkaç saniye basılı tutarak sabit sıfırlama gerçekleştirilir .

Donanım sıfırlaması aniden iPhone’da arka plan süreçlerinin tüm durur ve olabilir yazılım sorunlarına neden. Genellikle değil ama iyi bir fikirdir.

Dokunmatik Ekranım hala çalışmıyor!

IPhone dokunmatik ekranınız hâlâ sorun yaşıyor mu? O zaman iPhone’unuzu orijinal ayarlarına geri getirme denemesi olabilir. Bunu yapmadan önce bilgilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Bunu iPhone’unuzu bir bilgisayara takıp iTunes çalıştıran veya iCloud’u kullanarak yapabilirsiniz.

DFU (Varsayılan Firmware Update) geri yüklemeyi yapmanızı öneririm. Bu tür geri yükleme, geleneksel bir iPhone geri yüklemesinden biraz daha kapsamlıdır. Bunu yapmak için, iPhone’unuza, bilgisayarınıza takmak için bir kabloya ve iTunes’un en yeni sürümüne ihtiyacınız olacak.

IPhone’unuzu DFU moduna geçirmek biraz zor olabilir. Basit adım adım bir adım adım iPhone’unuzu . İşiniz bittiğinde, buraya gelin.

Uyarı: Genius Bar çalışanları büyük olasılıkla DFU’nun iPhone’unuzu nasıl geri yükleyeceğini bildiğinizden etkilenecektir.

IPhone’unuzdaki dokunmatik ekranın yanıt vermemesinin arkasında bazı başka nedenler olabilir. Örneğin, bir jailbreak, düşük kalitede ekran koruyucusu, terli parmaklar olabilir.

IPhone 6/6 Plus dokunmatik ekran yanıt vermeme şeklinizi düzeltmek için olası tüm çözümleri kontrol edelim!

Hızlı ipuçları:

  • Cihazınızın dokunmatik ekranı, bazı uygulamalarda tekrar tekrar yanıp sönerse, bunları silmeyi ve daha sonra tekrar yüklemeyi unutmayın.
  • Bazı eldivenler dokunmatik ekranla çalışırken, bazıları hiç çalışmıyor. Bu nedenle, cihazınızı kullanırken eldiven giymemeye dikkat edin.
  • IPhone’unuzu kullanırken parmaklarınızı temiz ve kuru tutun.
  • Ekran koruyucusu kaynamış olabilir. Çok eski ve parmak izi ve çizilmeyle doluysa, değiştirmeniz gerekir
  • Ekran koruyucusunu çıkarın, ekranı yumuşak bir bezle temizleyin ve şimdi dokunmatik ekranın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
  • Cihazınızı yeniden başlatın. Ekranda Apple logosu görene kadar ON / OFF düğmesini ve Home düğmesini yaklaşık on saniye boyunca aynı anda tutun.

Çözüm # 1. IPhone’unuzu Eski Olarak Geri Yükleyin

Cihazınızın dokunmatik ekranı, bu hızlı ipuçlarını (yukarıda belirtildiği gibi) takip ettiğinizde her zamanki gibi çalışmaya başlamalıdır. Ancak yanıt vermiyor gibi görünüyorsa ve tamamen donmuş gibi görünüyorsa, onu yeni gibi geri yüklemeyi deneyin.

Cihazımı iPhone’u Bul özelliği etkinleştirilmişse, cihaz silinmediği sürece geri yüklemesine izin verilmez.

Aşama 1. Pc den icloud.com adresine gidin ve Apple kimliğiniz ve şifrenizle oturum açın

Adım 2. Ardından, Find My iPhone’u tıklayın.

Aşama 3. Tüm Aygıtlar’ı tıklayın ve silmek istediğiniz iPhone’u seçin.

4. adım. Şimdi, Sil iPhone’u tıklayın ve onaylayın.

Adım 5. Sonra, cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’u açın.

6. adım. Şimdi, sol üst menüde bulunan cihazınızı seçmeniz gerekiyor. Ardından, iPhone’u Geri Yükle’yi tıklayın ve onaylayın.

Dokunmatik ekran tamamen yanıt vermiyorsa, doğru bir şekilde çalışması için bu çözümleri deneyin.

ipadiphone.net

ipadiphone.net

2. Çözüm: iPhone’unuzu Temizleyin

Önbellek, web sitesi verileri, çerezler, belgeler ve uygulamalarla ilgili veriler toparlanmaya ve son derece sorunlu hale gelmeye başladığından, iPhone’u zaman zaman temizlemek önemlidir. Önbellek dosyaları, iPhone’unuzu önemli ölçüde yavaşlatmakla kalmaz aynı zamanda cihazınızın pilini boşaltmak gibi çeşitli sorunlar da yaratır.

Belgelerin ve verilerin yanı sıra önemsiz dosyaları temizlemek için bu eksiksiz kılavuzu kontrol edin ve daha fazla saklama alanı elde edin ve cihazınızı hızlandırın. Bu hüner, dokunmatik ekrandaki yanıt vermemeyi düzeltmeye de yardımcı olabilir.

Çözüm # 3. IPhone’unuzu sıfırlayın

Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın. Sıfırlama işleminin biraz acı verici olmasına rağmen, varolan tüm ayarların yanı sıra Wi-Fi girişleri de silinirse bu sorunu çözebilirsiniz.

Ayarlar → Genel → Sıfırla → Tüm Ayarları Sıfırla.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!