Apple, herkese 5 GB boş iCloud alanı sunmaktadır, ancak bu saklama sınırına karşı düşündüğünüzden daha çabuk koşarsınız. Aygıt yedekleri, fotoğraflar, belgeler, iCloud e-postası ve diğer veri parçaları bu alanı paylaşıyor.

Birden çok iOS cihazınız varsa, daha da hızlı tükeneceksiniz. Bu ücretsiz 5 GB cihaz başına değil, Apple Kimliği başına olduğundan, daha fazlasını ödemek için boşa boşluk boşaltmak için iyi bir fikirdir.

Şu an sahip olduğunuzu görmek için Ayarlar uygulamasını açın, “iCloud” u seçin ve iCloud hesabınızda ne kadar yer bıraktığınızı görmek için “Depolama” yazan yere bakın.

Kullanılabilir iCloud saklama alanınızı “Genel”> “Depolama ve iCloud Kullanımı” e gidip de görüntüleyebilirsiniz.

Mac’ler harikadır, ancak hızla dolduran küçük sabit sürücülerle de gelirler.

Mac’inizin sabit diskini temizlemek için CleanMyMac 3’ten daha iyi bir araç bulunmamakta olup, önemsiz, geçici dosyalar, gizli saçmalıklar ve temizlenebilecek diğer şeyler bulunmuştur.

Ama orada durmaz – CleanMyMac, başlangıç ​​öğeleri listenizi temizlemek, sistem eklentilerini kaldırmak, kaldırılan uygulamalardan sonra temizlemek ve daha pek çok şey için de kullanılabilir. Ve ücretsiz deneme var, bu yüzden satın almadan önce deneyebilirsiniz.

Yedeklemelerinizi Yönetin

Sahip olduğunuz her iPhone veya iPad, yüklü uygulamalarınızdaki verileri otomatik olarak iCloud hesabınıza yedekler. Bu, takılı olduğunda, kilitlendiğinde ve Wi-Fi’ye bağlandığında olur; böylece genellikle şarj olurken yedeklenir. Bu, uygulama verilerinizi hiçbir zaman kaybetmemenizi sağlar. Cihazınız ölürse veya cihazınızı sıfırlamanız gerekiyorsa, yedeklemeyi geri yükleyebilir ve tüm verileri geri alabilirsiniz. Bununla birlikte, uygulamaların kendi başlarına müzik, video ve diğer medyeleri yedeklemek için cihazınızı iTunes üzerinden yedeklemeniz gerekecek.

ICloud yedeklemelerinizi görmek için, iCloud> Depolama> Ayarlar’da Depolama Alanını Yönet seçeneğine gidin. Bu ekranda, yedeklemeler ve uygulama verileri de dahil olmak üzere, iCloud hesabınızda her şeyin ne kadar alan kullanıldığını gösterir. ICloud yalnızca cihazlarınızın her biri için en son yedeklemeyi tutar. Yedekleme hakkında daha fazla ayrıntı görmek için üst taraftaki bir cihaza hafifçe dokunun.

Yedeklemeler için daha az alan kullanmak için, listeden “Yedekleme Seçenekleri” altındaki uygulamalara bakın ve yedeklenmek zorunda olduğunu düşündüğünüz uygulamaları devre dışı bırakın. Örneğin, Pocket, Twitter ve Evernote gibi uygulamalar için yedeklemeleri devre dışı bırakabilirsiniz, çünkü bu uygulamalar otomatik olarak verilerinizi İnternet’te senkronize eder. Bir uygulamanın yedeklerini devre dışı bıraktığınızda, veriler çevrimiçi iCloud depolama alanınızdan silinir ve gelecekteki yedeklemelerin bir parçası olmayacaktır.

Artık kullanmadığınız eski bir cihaza sahipseniz ve yedeklemeler listesinde görünüyorsa, üzerine dokunabilir, aşağı ilerleyebilir ve tüm yedeklemeyi silmek için “Yedeklemeyi Sil” i seçebilirsiniz. Alan için gerçekten çaresizseniz, ana iCloud ekranına dönebilir, en alttaki “Yedekle” yi seçip “iCloud Yedekleme” özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

ipadiphone.net

ipadiphone.net

ipadiphone.net

ipadiphone.net

Başka Yerdeki Fotoğrafları Yedekle

Fotoğraflar çok fazla alanı yiyebilir. ICloud Fotoğraf Kütüphanesi ile iCloud, iCloud hesabınıza aldığınız tüm fotoğrafları otomatik olarak yedekleyebilir ve bunlardan herhangi bir Apple cihazınızdan erişebilir duruma gelebilir. Bu uygun olabilir, ancak aynı zamanda iCloud saklama bölmesinin hızla dolabildiği anlamına gelir.

Alanı boşaltmak için ana iCloud ekranından “Fotoğraflar” a dokunarak ve bu özellikleri devre dışı bırakarak iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ni ve Fotoğraf Akışınızı devre dışı bırakabilirsiniz.

 
ipadiphone.net

ipadiphone.net

ICloud Fotoğraf Kitaplığı’nı kullanmak yerine, fotoğraflarınızı otomatik olarak yedekleyebilen Google Fotoğraflar, Dropbox veya Flickr gibi başka bir uygulamayı deneyin. Fotoğraflarınızı genellikle iCloud’dan daha büyük olan ayrı bir bulut depolama havuzuna yedekleyecekler. Çevrimiçi olarak depolanan fotoğraflarınızın bir yedek kopyasına sahip olursunuz, ancak tüm değerli iCloud saklama alanınızı diğer işlevler için saklayabilirsiniz.

Belgeleri ve Verileri Sil
ICloud’un “Depolama Alanını Yönet” ekranında da “Belgeler ve Veriler” i yönetebilirsiniz. Bunlar, iCloud’un tüm cihazlarınız arasında senkronize ettiği belgeler, ayarlar, kaydedilmiş oyunlar ve diğer veri parçalarıdır. Bunlar iCloud saklama bölgenizde yer alırlar, bu nedenle umursamadığınız dosyaları silmek isteyebilirsiniz.

ipadiphone.net

ipadiphone.net

Alan kaplayan dosyaları görüntülemek için “Dokümanlar ve Veri” bölümünün altındaki bir uygulamaya hafifçe dokunun. ICloud deponuzdan silmek için bir dosyayı sola kaydırın ve “Sil” düğmesine dokunun. Bunu yaparken dikkatli olun, çünkü önemli belgeleri ve saklamayı düşündüğünüz diğer dosyaları silebilirsiniz.

ICloud Mail’inizi temizle
Apple’ın iCloud Mail’i kullanıyorsanız, e-postanız da iCloud depolama alanı kullanımınıza sayar. E-postaları, özellikle de büyük dosya eklerine sahip e-postaları silerek alanı boşaltın.

ICloud’da “Posta” etkinleştirildiyse, iCloud depolama alanını boşaltmak için Posta uygulamasındaki e-postaları silebilirsiniz. Aksi takdirde, iCloud web sitesini ziyaret edebilir, web tarayıcısında Mail uygulamasını açabilir ve web arayüzünde e-postaları silebilirsiniz. Bununla birlikte, e-postaları sildiğinizde, gerçekten onları silmek ve depolama alanını boşaltmak için daha sonra çöp kutusunu boşaltmayı unutmayın.

Bunun yalnızca Mail uygulamasını kullanıyorsanız ve iCloud erişimi için etkinleştirilmiş olması durumunda geçerlidir. Gmail, Outlook veya Yahoo gibi başka bir e-posta hesabınız varsa, e-postaları silmek, iCloud hesabınızdaki boşluğu boşa çıkarmaz, zira diğer hizmetlerden gelen e-postalar iCloud’da değil, o e-posta hizmetinin kendisinde saklanır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!